Bardzo istotną rolę w życiu Towarzystwa i upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa spełniają wyspecjalizowane jednostki organizacyjne PTTK – Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie zgodnie z hasłem "Wszystko o górach – wszystko dla Gór" – uczy bezpiecznego wędrowania po górach, gromadzi i udostępnia zbiory archiwalne, książki, mapy i inne materiały informacyjne o górach świata. Centrum Fotografii Krajoznawczej w Łodzi zajmuje się promowaniem fotografii krajoznawczej, Centralna Biblioteka im. K. Kulwiecia w Warszawie dysponuje 64 tys. woluminów z zakresu turystyki i krajoznawstwa. Centrum Turystyki Wodnej PTTK – służy poradą wszystkim żeglarzom i kajakarzom, Ogólnopolskie Centrum Szkolenia Podwodnego KDP PTTK kształci kadry dla potrzeb turystyki podwodnej.
Działalność
Centrum Fotografii Krajoznawczej zajmuje się szeroko pojętym zakresem zagadnień związanych z fotografią krajoznawczą, artystyczną, techniką filmową itp. W zakresie działania Centrum powstałego w 1989 r. wchodzą następujące zadania:
- gromadzenie i archiwowanie materiałów fotograficznych (zdjęć, negatywów, slajdów, zestawów itp.), gromadzenie materiałów z działalności Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK i ogniw Towarzystwa związanych z fotografią, gromadzenie czasopism, książek, katalogów, komunikatów itp. dotyczących fotografii krajoznawczej, opracowywanie pozyskiwanych materiałów, ich katalogowanie i udostępnianie, organizacja wystaw na terenie całego Kraju, prowadzenie szeroko rozumianej działalności popularyzatorskiej i szkoleniowej (kursy, sesje, publikacje, wydawnictwa).
Centrum Fotografii Krajoznawczej zlokalizowane jest w zabytkowym pałacyku ZG PTTK w Łodzi, przy ul. Wigury 12a.
W zbiorach CFK znajduje się ponad 500 tys. fotografii, w tym około 100 000 zdjęć cyfrowych, wiele katalogów wystaw, wydawnictwa z dziedziny fotografii krajoznawczej, dokumentacja fotograficzna z imprez krajoznawczych i turystycznych, zjazdów, spotkań, itp. Zgromadzono zdjęcia przeszło 250 autorów (wśród nich nazwiska bardzo znanych fotografików, np.: Jan Bułhak, Edward Falkowski, Henryk Poddębski, Fryderyk Kremser, Edward Hartwig, Zofia Rydet, Włodzimierz Puchalski, Leonard Sempoliński, Paweł Pierściński i wielu innych
Zbiory CFK udostępniane są jednostkom PTTK, uczelniom, publicystom, muzeom i stowarzyszeniom do celów niekomercyjnych (naukowych, badawczych, popularyzatorskich). Dla ułatwienia dostępu do zbiorów wprowadzono komputerowy rejestr archiwaliów. Skomputeryzowano także wykaz Instruktorów Fotografii Krajoznawczej w kraju.
Centrum jest jednostką aktywną i "żyjącą". Można w nim zarówno "zajrzeć do historii", jak i zasięgnąć porady, uzyskać materiały współczesne, dowiedzieć się o nowych technikach fotograficznych, zdobyć "Odznakę Fotografii Krajoznawczej", obejrzeć ciekawą wystawę, czy zapoznać się z aktualnymi pracami Centrum. CFK ponadto przyjmuje do swych zbiorów wartościowe materiały związane z fotografią krajoznawczą.
Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK podlegają ponadto:
- Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK oraz
- Redakcja Kwartalnika RPK PTTK "Wędrownik" - czasopisma ukazującego się od 1956 roku.
Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK jest również jednym z członków - założycieli Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego.
Kontakt
Centrum Fotografii
Krajoznawczej PTTK
90-301 Łódź, ul. Wigury 12a
tel. 042 636 40 10
fax 042 636 43 70
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Działalność
Centralna Biblioteka PTTK im. K. Kulwiecia jest biblioteką wiodącą w gromadzeniu piśmiennictwa z zakresu turystyki i krajoznawstwa. Podstawowym celem funkcjonowania biblioteki jest zapewnienie zaplecza naukowego obecnym i przyszłym kadrom turystycznym. Realizacja tego zamierzenia jest możliwa tylko poprzez ustawiczne doskonalenie doboru piśmiennictwa gromadzonego w bibliotece, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami użytkowników zbiorów.
Biblioteka gromadzi wydawnictwa ogólnoinformacyjne - encyklopedie, słowniki, opracowania syntetyczne i szczegółowe dotyczące turystyki i krajoznawstwa, monografie krajoznawcze poszczególnych regionów Polski, informatory, katalogi i przewodniki po poszczególnych regionach kraju i świata, podręczniki akademickie, wydawnictwa kartograficzne i antykwaryczne, czasopisma turystyczne i krajoznawcze, zbiory specjalne: kartografię, rękopisy, widokówki, dokumenty życia społecznego, multimedia.
Pełny opis działalności Biblioteki znajduje się na stronie http://centralnabibliotekapttk.pl/index.php?page=wspolczesnosc
Historia
Jest jedną z najstarszych i największą w Polsce książnicą, gromadzącą specjalistyczny zbiór piśmiennictwa z zakresu turystyki i krajoznawstwa, a jednocześnie kontynuatorką idei i spadkobierczynią zbiorów po Bibliotece Krajoznawczej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.W Ustawie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego znajdujemy zapisy: Towarzystwo Krajoznawcze ma na celu: (…)
§1. Pkt. 2) Gromadzenie danych naukowych: geograficznych, statystyczno-ekonomicznych, archeologicznych, oraz związanych z historia sztuki, dotyczących ziem polskich i krajów przyległych, historycznie lub geograficznie z niemi związanych. (…) Do osiągnięcia swych celów Towarzystwo dąży następującymi drogami: (…)
§2. Pkt. 4) Zakłada i utrzymuje bibliotekę, poświęconą krajoznawstwu i gałęziom wiedzy związanym z krajoznawstwem.
Decyzję o powołaniu do życia biblioteki władze PTK podjęły już na pierwszym zebraniu w 1906 roku, którą realizowano od stycznia 1907. Zalążkiem jej zbiorów były ofiarowane zbiory prywatne, m.in.: Stanisława Balińskiego, Stanisława Czarnowskiego, Kazimierza Czerwińskiego, Zygmunta Glogera, Mikołaja Gładysza, Władysława Gorczyńskiego, Maksymiliana Heilperna, Aleksandra Janowskiego, Kazimierza Kulwiecia, Gustawa Mantauffla, Romana Nowakowskiego, Antoniego Orłowskiego, Mikołaja Wisznickiego. Znaczące dary wpłynęły również od księgarzy-wydawców, m.in. od Firmy „Gebethner i Wolff”, „M.Arct” i Firmy „Demby”.
Cały artykuł dostępny jest na stronie http://centralnabibliotekapttk.pl/index.php?page=historia
Patron
Kazimierz Jakub Kulwieć (1871-1943)
przyrodnik, pedagog, krajoznawca, społecznik, publicysta.
To jedna z fundamentalnych postaci Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego - przyrodnik, krajoznawca, pedagog, społecznik i publicysta, jeden z założycieli Towarzystwa, wydawca i redaktor Ziemi.
Działalność
Centrum Turystyki Wodnej PTTK działa na rzecz kajakarzy i wioślarzy, żeglarzy i motorowodniaków, pasjonatów turystyki wodnej, sportu i rekreacji. Ludzi żeglugi profesjonalnej, towarowej i pasażerskiej, administracji wodnej i samorządów terytorialnych.
CTW PTTK jest patronem serwisu http://polskieszlakiwodne.pl, który ma charakter publicystyczny, prezentuje w nim materiały informacyjne, relacje z ważnych imprez wodniackich, reportaże z dróg wodnych, wywiady z ważnymi postaciami środowiska wodniackiego, różnorodne analizy, a także prezentacje ciekawych miejsc oraz porady związane z aktywnością nad wodą. Powiązany jest także z konkursem o Nagrodę Przyjaznego Brzegu.
Kontakt
Centrum Turystyki Wodnej PTTK
ul. Kasprowicza 40
01- 871 Warszawa
Tel. 22 254 85 95, 22 2586436
www.polskieszlakiwodne.pl | www.pttk.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.