Rozdział II Warunki uzyskania uprawnień Opiekuna Przyrody PTTK
- Opiekunem Przyrody PTTK może zostać osoba, która:
a) interesuje się problemami ochrony przyrody i naturalnego środowiska człowieka oraz posiada odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności,
b) wyraża chęć pracy społecznej,
c) ukończyła 18 rok życia,
d) posiada pełne prawa obywatelskie,
e) osoba niepełnoletnia, jeśli jest reprezentowana na zewnątrz przez opiekuna prawnego. - Można również powołać zbiorowego Opiekuna Przyrody PTTK
a) opiekunem zbiorowym może być każdy zorganizowany zespół osób zrzeszonych w PTTK,
b) opiekuna zbiorowego reprezentuje osoba, która uzyskuje wszelkie prawa opiekuna indywidualnego. Jeśli jest to zespół młodzieży szkolnej (SKKT), to reprezentantem jest opiekun SKKT lub osoba opiekująca się tą grupą młodzieży z ramienia szkoły. - Opiekuna Przyrody PTTK powołuje zarząd oddziału PTTK na wniosek własny lub oddziałowej albo regionalnej komisji ochrony przyrody PTTK.
- Legitymację Opiekuna Przyrody PTTK wystawia właściwy zarząd oddziału PTTK. Wraz z legitymacją, Opiekun Przyrody PTTK otrzymuje specjalny znaczek do noszenia na widocznym miejscu.
- Dla opiekunów zbiorowych legitymację otrzymuje reprezentant zespołu. Członkowie zespołu uprawnieni są do noszenia specjalnej odznaki organizacyjnej oraz mogą otrzymać zaświadczenie o przynależności do zespołu.
- Wzór legitymacji Opiekuna Przyrody PTTK i odznaki w załączeniu.
- Ewidencję Opiekunów Przyrody PTTK prowadzą oddziały PTTK
Rozdział III Zadania Opiekuna Przyrody PTTK
- Doglądanie i kontrola stanu przyrodniczego obiektu powierzonego jego opiece. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, zagrożeń lub zmian w otoczeniu powierzonego jego opiece obiektu, powinien on jak najprędzej powiadomić o tym właściciela lub zarządcę obiektu, właściwą komisję ochrony przyrody PTTK, a w przypadkach nagłych, kiedy potrzebna jest szybka interwencja, straż samorządową lub policję.
- Ścisła współpraca z najbliższą terenowo komisją ochrony przyrody PTTK.
- Podejmowanie prac porządkowych i zabezpieczających przy obiekcie, powinno być uzgodnione z właścicielem lub zarządcą obiektu.
- Gromadzenie wszelkich informacji, opisów itp. na temat powierzonego obiektu.
- Składanie raz w roku do oddziałowej lub regionalnej komisji ochrony przyrody PTTK sprawozdania ze swojej działalności, w tym informacji o stanie obiektu powierzonego jego opiece i ewentualnie zaistniałych zmianach.
- Uczestniczenie w szkoleniach i naradach Opiekunów Przyrody PTTK.
Rozdział IV Zasady weryfikacji Opiekunów Przyrody PTTK
- Opiekunowie powoływani są na czas nieokreślony, ważność legitymacji powinna być przez wystawcę corocznie potwierdzona.
- Decyzję o pozbawieniu uprawnień Opiekuna Przyrody PTTK lub reprezentanta zespołu opiekunów podejmuje oddziałowa lub regionalna komisja przyrody PTTK w przypadkach:
- nieprzestrzegania niniejszego regulaminu,
- wykluczenia z grona członków PTTK. - Odwołania od decyzji oddziałowej lub regionalnej komisji przyrody PTTK rozstrzyga Komisja Ochrony Przyrody ZG PTTK.
- Uprawnienia wygasają w momencie rezygnacji własnej lub nie przedłużenia ważności legitymacji Opiekuna Przyrody PTTK.
Rozdział V Kształcenie Opiekunów Przyrody PTTK
- Opiekunowie kształceni są na specjalistycznych kursach. Szkolenie specjalistyczne należy odbyć po szkoleniu ogólnym PTTK, zgodnie z zasadami obowiązującymi w PTTK.
- Specjalistyczna część szkolenia jest organizowana przez Oddziały PTTK.
- Egzaminy końcowe realizowane są w ramach specjalistycznych wycieczek lub za pomocą innych metod pozwalających sprawdzić umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytych wiadomości.
- Programy specjalistycznego szkolenia, dostosowane do potrzeb regionu, opracowuje oddziałowa lub regionalna komisja ochrony przyrody PTTK.
- Oddziałowa lub regionalna komisja ochrony przyrody PTTK organizuje doszkalanie Opiekunów Przyrody PTTK, nie rzadziej niż co dwa lata.
Rozdział VI Postanowienia końcowe
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy do Komisji Ochrony Przyrody ZG PTTK.
- Niniejszy Regulamin wchodzi w Życie z dniem zatwierdzenia i jednocześnie traci moc dotychczasowy regulamin Opiekuna Przyrody PTTK.
Zarząd Główny PTTK, Warszawa, 27 czerwca 2009 r.
do pobrania:
Regulamin Opiekuna Przyrody PTTK (39.66 kB)
Wzór legitymacji Opiekuna Przyrody PTTK (645.01 kB)
Ramowy program kształcenia Opiekuna Przyrody PTTK (158.01 kB)