Bardzo ważnym dorobkiem naszego Towarzystwa są szlaki turystyczne, ich znakowanie i konserwacja. Przez najatrakcyjniejsze tereny w Polsce przebiega prawie 76 tys. kilometrów wyznakowanych przez PTTK szlaków: pieszych nizinnych, górskich, rowerowych, narciarskich, konnych, wodnych i innych. Przez Polskę wiodą dalekobieżne (transeuropejskie) szlaki piesze i rowerowe, nad którymi merytoryczną opiekę i prawną sprawuje PTTK. Zapraszamy do zapoznania się z wykazem szlaków w poszczególnych województwach (opisy szlaków w poszczególnych województwach będą sukcesywnie uzupełniane).
Instrukcja znakowania szlaków turystycznych PTTK
(Stan aktów prawnych aktualny na dzień: 13.09.2022 r.)
Kurs znakarza szlaków turystycznych PTTK 2023
województwo dolnośląskie
Szlaki piesze
Dolny Śląsk to najbogatszy w zabytki region Polski. Południową część województwa zajmują góry. Część nizinna związana jest z doliną Odry i Borami Dolnośląskimi. W nizinnym krajobrazie uwagę zwraca Masyw Ślęży, w którym pozostały ślady osadnictwa od wczesnego neolitu poczynając, W Sobótce znajduje się Muzeum Slężańskie. Przez ziemie Dolnego Śląska prowadzą 34 nizinne turystyczne szlaki piesze o łącznej długości 930 km. Większość z nich wytyczona jest w północno-zachodniej część województwa.
województwo kujawsko-pomorskie
Szlaki piesze
W granicach województwa znajdują się wybitnie atrakcyjne tereny, piękne kompleksy leśne ciągnące się w dolinie Wisły od Włocławka do Bydgoszczy i dalej w górę rzeki Brdy do Borów Tucholskich, Pałuki z prasłowiańską osadą w Biskupinie, jeż. Gopło z Mysią Wieżą, zabytkowy Toruń, Pojezierze Brodnickie. Turysta ma do wyboru 107 znakowanych szlaków pieszych o łącznej długości blisko 3134 km.
Województwo kujawsko- pomorskie
województwo lubelskie
Szlaki piesze
Przez teren województwa o urozmaiconej rzeźbie, niepowtarzalnym uroku Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, Wyżyny Lubelskiej i Roztoczańskiego Parku Narodowego, rozległym krajobrazie Padołu Zamojskiego, przez jeziora i bagna Poleskiego Parku Narodowego, prowadzą 42 znakowane szlaki piesze o łącznej długości 1430 km.
Na kredowych i wapiennych wzgórzach Roztocza Środkowego utworzono Roztoczański Park Narodowy Obejmuje on najpiękniejsze i najlepiej zachowane fragmenty lasów jodłowo-bukowych oraz torfowisk. Występuje tu około 100 gatunków rzadkich roślin, w tym ponad 40 podlegających ochronie oraz ponad 160 gatunków ptaków.
Wykaz szlaków w województwie lubelskim (z dnia 04.03.2020)
województwo lubuskie
województwo łódzkie
Szlaki piesze
Przez niziny środkowej Polski, doliny rzeczne i wysoczyzny morenowe, historyczne miasteczka i miasta, piękne lasy nad Pilicą, księżycowy krajobraz okolic Bełchatowa, prowadzi 21 znakowanych turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1014 km. Kilka szlaków jedynie odcinkami przebiega przez województwo np. prowadzący z Mazowsza szlak czerwony Sierpc-Kutno długości 125 km.
województwo podlaskie
szlaki piesze
Przez teren województwa prowadzą 62 szlaki piesze o łącznej długości 2.082 km. Zapraszamy do wędrówki przez Parki Narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski oraz parki krajobrazowe, rezerwaty, puszcze i bagna, ostoje żubra, łosia i bobra, ptactwa i chronionych roślin, tereny przez wieki zamieszkałe przez ludzi różnych narodów i wyznań.
Województwo Podlaskie to również tereny Suwalszczyzny, która może służyć za żywy podręcznik polodowcowego krajobrazu. Wymarzone szlaki dla wędrówek pieszych, narciarskich, rowerowych, tereny dla kajakarzy i żeglarzy.
województwo opolskie
szlaki piesze
Historyczna ziemia Śląska Opolskiego, bogata w zabytki architektoniczne, drewniane kościółki. Znaczny obszar województwa zajmują lasy z największym kompleksem Borów Stobrawskich. Przez ziemie Piastów Śląskich i Śląskich Powstań prowadzą 22 nizinne szlaki piesze o łącznej długości 492 km.
województwo śląskie
szlaki piesze
Najbardziej uprzemysłowione i najgęściej zaludnione województwo posiada wiele zaskakująco pięknych terenów do uprawiania turystyki pieszej. Na północy Wyżyna Krakowsko-Częstochowska z zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych i szlakiem piastowskich zamków zwanych "Orlimi Gniazdami". W środkowej części na Górnym Śląsku można zapoznać się ze średniowiecznymi zabytkami architektury i przemysłu, w Tarnowskich Górach, w zabytkowej kopalni srebra popłynąć sztolnią "Czarnego Pstrąga", w Pszczynie zachwycić się zmkiem pochodzącym z XV wieku, powędrować przez Pustynię Błędowską. Na południu województwa królują góry. Przez tereny województwa prowadzi 108 nizinnych szlaków turystycznych o łącznej długości 1143 km. Najczęściej są to szlaki 15-40 km wyprowadzające z uprzemysłowionych miast w tereny pięknego krajobrazu, chronionej przyrody, otwartych przestrzeni.