Weryfikacja odznak
- Marian Jurak
- Odsłony: 1436
Trochę statystyki dotyczącej Referatów w PolsceProsimy oddziałowe Komisje Turystyki Pieszej (albo Zarządy Oddziałów PTTK) o pilne nadsyłanie wniosków o zatwierdzenie TRW OTP na kadencję 2017-2021. Sekretarz KTP ZG PTTK |
- Marian Jurak
- Odsłony: 2561
- Instrukcja niniejsza stanowi zbiór przepisów dotyczących sposobu przyznawania Odznaki Turystyki Pieszej PTTK w oparciu o obowiązujący Regulamin OTP.
- Odznakę Turystyki Pieszej (OTP) przyznaje Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK bezpośrednio lub za pośrednictwem Terenowych Referatów Weryfikacyjnych (TRW OTP) i Głównego Referatu Weryfikacyjnego OTP (GRW OTP).
- Podstawą do przyznania OTP jest przedłożenie Książeczki Wycieczek Pieszych w przypadku wszystkich odznak z wyjątkiem dużych OTP. Duże OTP są weryfikowane na podstawie wniosku wraz z dokumentacją przebytych tras.
- Podstawową jednostką weryfikującą jest Przodownik TP, działający zgodnie z zakresem swych uprawnień, do którego obowiązków należy:
- przy weryfikacji odznak "Siedmiomilowe Buty", małych OTP oraz norm na odznaki "Za Wytrwałość w TP" oraz "Dla Najwytrwalszych" sprawdzenie:
- dat odbycia poszczególnych wycieczek,
- zapisu przebiegu tras wycieczek z podziałem na dzienne odcinki,
- opisów zwiedzanych obiektów w miejscowościach punktowanych do OTP,
- właściwego kilometrażu przebytych tras,
- potwierdzeń dotyczących przebycia tras wpisanych do Książeczki Wycieczek Pieszych lub szczegółowego opisu trasy,
- czy wycieczki na dany stopień odznaki nie powtarzają się,
- czy nie przekroczono górnej granicy zdobytych w ciągu dnia punktów (łącznie za przejścia i zwiedzanie),
- czy punkty za zwiedzane miejsca i miejscowości nie zostały już wcześniej zaliczone na niższe stopnie OTP,
- czy nie przekroczono limitu punktów za zwiedzane miejsca lub miejscowości oraz czy punktacja ta jest zgodna z Regulaminem OTP. Weryfikujący ma prawo obniżyć ilość punktów za zwiedzanie w zależności od stwierdzonego stopnia poznania miejscowości oraz może zaliczyć nadwyżkę punktów na kolejny stopień odznaki lecz nie więcej niż 50%,
- czy odbyto wycieczki wielodniowe i czy została zachowana ciągłość wędrowania,
- czy odbyto wycieczki w innych województwach,
- wpisanie po ostatniej wycieczce "zweryfikowano ...pkt., z tego za przebyte kilometry ...pkt., za zwiedzane miejsca i miejscowości ...pkt., w województwie miejsca zamieszkania ...pkt., w innych województwach ...pkt." oraz wpisanie daty i podpisanie pod pieczątką "Przodownik TP PTTK",
- przy weryfikacji dużych OTP sprawdzenie kompletności i poprawności dokumentacji niezbędnej do przyznania dużej OTP,
- w przypadku zastrzeżeń do dokumentacji, względnie merytorycznej strony przedłożonych materiałów Przodownik TP jest obowiązany wyjaśnić je w rozmowie z ubiegającym się o OTP. W przypadku nie dających się usunąć wątpliwości należy zweryfikować negatywnie OTP, odnotowując powód w Książeczce Wycieczek Pieszych.
- Terenowe Referaty Weryfikacyjne OTP w ramach posiadanych uprawnień przyznają małe OTP dokonując w Książeczkach Wycieczek Pieszych odpowiednio wpisu (pieczątka z podaniem numeru weryfikacji, stopnia OTP i daty jej przyznania), podpisanego przez weryfikującego.
- Duże OTP oraz odznakę Za Wytrwałość w TP przyznaje Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK, natomiast odznakę OTP "Dla Najwytrwalszych" Klub Przodowników Turystyki Pieszej im. Anieli Michalskiej za pośrednictwem KTP ZG PTTK ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa.
- Ewidencję przyznanych odznak prowadzą Terenowe Referaty Weryfikacyjne OTP w zeszytach, uwzględniając następujące dane: liczba porządkowa (od początku istnienia danego Terenowego Referatu Weryfikacyjnego), numer weryfikacji w danym roku, datę przyznania OTP, nazwisko i imię, rok urodzenia i miejscowość osoby, której odznakę przyznano, stopień odznaki, nazwisko i imię oraz numer legitymacji Przodownika TP, który punkty na OTP weryfikował. Prowadzenie starannej ewidencji jest bardzo istotne, gdyż jest to jedyna dokumentacja przyznanych odznak.
- Przy weryfikacji norm odznaki "Za Wytrwałość w TP" i ich dokumentowaniu należy uwzględnić, jaką odznakę posiada zdobywający przez zaznaczenie np. przy małej złotej 1/9, przy dużej srebrnej 1/7, a przy dużej złotej 1/5, aż do ostatnich norm, np. 8/9, 6/7, 4/5, ponieważ ostatnią normę weryfikuje i odznakę przyznaje KTP ZG PTTK.
- Przy dokumentowaniu w zeszytach weryfikacji norm odznaki OTP "Dla Najwytrwalszych" należy w rubryce wpisać: 1/5br, 1/5sr, 1/5zł, do 4/5br, 4/5sr, 4/5 zł.
- W potwierdzeniach zdobytych punktów, wydawanych uczestnikom rajdów, zlotów itp. Należy wyraźnie zaznaczyć liczbę punków zdobytych za zwiedzanie miejsc i miejscowości oraz kilometrażu przejść dziennych.
- Potwierdzenie udziału w rajdzie, zlocie itp., wklejone do Książeczki Wycieczek Pieszych nie zwalnia od obowiązku dokładnego wpisania przebiegu przebytej trasy, oraz zwiedzanych obiektów w danej miejscowości.
- Instrukcja obowiązuje od 25 marca 2018 roku. Traci moc poprzednia Instrukcja Weryfikacyjna OTP z dnia 16 września 2010 roku.
Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK
Warszawa 25 marca 2018 r.
Przykłady pieczątek: Przodownik Turystyki Pieszej PTTK
nr leg. 439 Henryk Antkowiak Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Terenowy Referat Weryfikacyjny KTP
w Jaworze
przyznaje Odznakę Turystyki Pieszej
w stopniu ........................
Nr weryfikacji ...../...../.....
Jawor, dnia ............. r.
.....................
(podpis PTP i pieczątka)