Pożegnanie Członka Honorowego PTTK Henryka Hadasza (1935-2021) Pożegnanie Członka Honorowego PTTK Henryka Hadasza (1935-2021)

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę,

Henryka Hadasza

(1935−2021)

Hadasz HenrykJednego z wybitniejszych polskich fotografików i działaczy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jednego z tych, którzy jeśli uważali, że coś jest ważne, to pierwsi zgłaszali się do realizacji, i czynił to jak tylko potrafił najlepiej. Zawsze chętny do przekazywania innym swoich wiadomości.

Urodził się w Opolu. Studia ukończył na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uzyskując w 1960 r. dyplom magistra inżyniera geodety w zakresie geodezji górniczej. Pracę zawodową związał z geodezją, przechodząc wszystkie szczeble w hierarchii do naczelnika wydziału w Gliwicach włącznie. Pracował w Opolu w latach 1960–1961, w Gliwicach w latach 1962–1993, a od roku 2000 był na emeryturze.

W wieku około ośmiu lat pomagał swojemu ojcu w obróbce papierów stykowych, a kiedy miał około 10 lat pierwszy raz miał w rękach aparat fotograficzny. Jako nastolatek robił czasami zdjęcia pamiątkowe i rodzinne. Przeszedł cały cykl od  fotografowania do gotowej odbitki czarno-białej. Później zainteresował się zdjęciami plenerowymi. Jak sam wspominał: „W latach 1963–1965 byłem w wojsku, nie dysponowałem sprzętem do obróbki fotograficznej i oddawałem swoje filmy do obróbki do punktów usługowych. Byłem zaskoczony, gdy dwa razy – w różnych zakładach fotograficznych – proponowano mi kupno wykonanych przeze mnie negatywów; rzecz jasna, że się zgodziłem i chyba wtedy moje czarno-białe widokówki powędrowały w Polskę. Sam zresztą na takich widokówkach pisałem do domu i do znajomych. W roku 1971 zrobiłem dla próby pierwsze zdjęcia na małoobrazkowym kolorowym filmie odwracalnym. Szybko przekonałem się do kolorowej fotografii na przezroczach i porzuciłem całkowicie fotografię czarno-białą”.

Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wstąpił w 1970 r. Od początku przynależności był czynnym działaczem Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej w Gliwicach – od 1970 r. w Komisji Krajoznawczej, od roku 1973 w Komisji Ochrony Przyrody i w Klubie Ochrony Przyrody, a gdy powstał Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody (po połączeniu Klubu Ochrony Przyrody z Komisją Krajoznawczą) był jego prezesem lub wiceprezesem w latach 1981–2011. W ostatnich latach życia należał do Koła Terenowego i Opolskiego Klubu Krajoznawców przy Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego w Opolu.

Współdziałał z organizacjami (inwentaryzacja przyrodnicza, fotografie i prelekcje) w celu utworzenia Jurajskiego Parku Krajobrazowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych. W latach 1970–2017 prowadził najpierw z żoną Marią, a po jej śmierci z drugą żoną Teresą pokazy przezroczy (ok. 1500), od roku 2002 pokazy multimedialne na tematy krajoznawstwa i ochrony przyrody na imprezach PTTK (ogólnopolskich oraz oddziałowych), a także w Lidze Ochrony Przyrody, w szkołach, w Towarzystwie Fotograficznym, w Gliwickim Klubie Ekologicznym i w innych. Od roku 2002 nieodpłatnie przekazywał płyty CD lub DVD ze swoimi opracowaniami jednostkom PTTK, turystom krajoznawcom i innym osobom zainteresowanym krajoznawstwem i przyrodą, a od roku 2004 Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie. Był współorganizatorem międzynarodowych śląskich sympozjów krajoznawczych organizowanych przez Opolski Klub Krajoznawców.

W latach 1973–1991 brał udział w ogólnopolskich przeglądach przezroczy, między innymi w: „Diakraj”, „Diatest”, „Biosfera”, „Diagór”, „Biennale Krajobrazu”, „Dialog”, „Diaporam Dolnośląska” czy DIA’FON. Reportaże z tych imprez przekazał na płytce CD do Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie.

Henryk Hadasz był instruktorem fotografii PTTK, przodownikiem turystyki kolarskiej, zasłużonym instruktorem krajoznawstwa, honorowym przodownikiem turystyki pieszej, jurorem zbiorów krajoznawczych, honorowym instruktorem ochrony przyrody PTTK.

W latach 1990–1993 i 1997–2015 był członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK, w latach 1997–2011 członkiem Komisji Ochrony Przyrody Zarządu Głównego PTTK, a od roku 2010 był honorowym członkiem tej ostatniej Komisji.

Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany odznaczeniami państwowymi, resortowymi i wojewódzkimi (dawnym katowickim i obecnym opolskim) oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W roku 2017 na XIX Walnym Zjeździe PTTK został uhonorowany godnością Członka Honorowego PTTK.