Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

18 lutego, godz. 10.30 – Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego – Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie zaprasza mieszkańców Lublina i turystów na spacery z okazji  Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został ustanowiony w 1989 rokuprzez Światową Federację Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych w czasie III Konwencji zorganizowanej w Nikozji na Cyprze. Z tej okazji przewodnicy turystyczni w Polsce i w wielu krajach społecznie oprowadzają  turystów po obiektach i miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi w swoim mieście i regionie.

W tym roku lubelscy przewodnicy PTTK i członkowie grup rekonstrukcyjnych ze Stowarzyszenia „Michalec 1864” i Stowarzyszenia Historycznego im. 5. Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego „Ćwieki” ze Starościna przygotowali spacer w 160. rocznicę Powstania Styczniowego „Poszli  w boje chłopcy nasze” – wydarzenia, dowódcy, kurierki.

Przewodnicy: Ewa Jezierska (autorka trasy spacerowej), Agnieszka Król, Elżbieta Kocyła, Mariusz Borkowski i Sławomir Krzyżanowski zaprowadzą uczestników do miejsc związanych z uczestnikami Powstania Styczniowego, opowiedzą  o udziale Aleksandra Głowackiego (Bolesława Prusa) w walkach pod Białką w 1863 roku, o dowódcach: Kazimierzu Bogdanowiczu, Leonie Frankowskim, Marianie Langiewiczu i jego adiutancie Annie Henryce Pustowójtównie, o kurierkach, m.in. Izabeli Bieczyńskiej – córce inż. Feliksa Bieczyńskiego (projektanta Ogrodu Saskiego w Lublinie), Bolesławie Skłodowskiej – córce Józefa Skłodowskiego, dyrektora Gimnazjum Gubernialnego w Lublinie, o udziale młodzieży tej szkoły w manifestacjach patriotycznych. Uczestnicy spaceru dowiedzą się także jaką biżuterię i ubrania nosili Polacy w okresie powstania.

Zapraszamy w dniu 18 lutego 2023 roku o godzinie 10.30 na dziedziniec zamkowy na spotkanie z przewodnikami i przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych.Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Na trasie zwiedzania znajdą się takie obiekty i miejsca jak:  Klasztor oo. Dominikanów  – Archikatedra Lubelska  – Kamienica Kossakowskich związana z Anną Henryką Pustowójtówną – Ratusz – Księgarnia Arctów – Gimnazjum Gubernialne przy Namiestnikowskiej (ob. ul. Narutowicza) – Plac Litewski – d. Pałac Gubernatora –  Pomnik Unii Lubelskiej – Kościół oo. Kapucynów.